Ne teketî (Têkeve)

Vanilla 1.0 is a product of Lussumo. More Information: Documentation, Community Support.

Wergera kurdî : Koma PCKurd

• CommentAuthorwelato
    • CommentTime2 04 2007

kuzey kurdistan türkiyenin doğu ve güneydoğu bölgesi oluyor... öyle bir yeri biliyorsun veya bilmiyorsun umurumda değil...şu ana kadar kimseyle forumlarda siyasi tartışma yapmamışım ve yapmayacam da...
    bizi anlamanız gerekiyor derken, biz yani sizlere kürtçe için yardım eden, sizlere kürtçe öğretmek isteyenler olarak kullanmışım...siz ise, kürtçe öğrenmek isteyenler, kürtçe bazı şeyleri merak edenler demek...nerden geldi de sen kürt-türk ayrımına geldin onu hala anlamış değilim...ve ben sizi kürt olarak tahmin etmiştim o yüzden biraz serzenişlerimi de yazmıştım...
    her zaman ve her yerde ve de herkese kürtçeyi savunacağım, özgürleştireceğim, çabalayacağım, öğrenceğim, öğreteceğim...
    ve yine her zaman yaşadığım cografyayı kuzey kurdistan diye adlandıracağım
    • CommentAuthorBilindo
    • CommentTime4 04 2007

simdi cnm kendince yorumunu yapmis! burasi "kurt dili" ile ilgili bir site oldugu icin siyasi kapismalarin ya da yazismalarin olmamasi en dogru olani ve bende mumkun oldugunca siyasi olmamaya calisarak "cnm" i yanitlamaya calisayim.
    yeryuzundeki tum canli varliklarin asil amaci "sonsuz" yasayabilmek, evrimlesmek hep daha iyisine ulasabilmeye calismaktir. tek hucreliler bolunerek, bitkiler tohumunu topraga birakarak, kuslar yumurtlayarak, insanlar dogurarak vb. cesitli yontemlerle basariya ulasmaya calisirlar. dogum ve olum de bunun bir sonucudur! herseferinde yavrular vererek sonsuza ve daha iyiye gitmeye calisirirz! insanlarda bu sistemin bir parcasidir, olusturduklari topluluklar ve kulturleride... nasilki biz milyarlarca hucreden olustuysak olusturdugumuz topluluklarda binler, onbinler, milyonlar ca insandan olusur. bu topluluklarda, kulturumuzde bizim birer parcamizdir. her bir topluluk, kulturde ayni onu olusturan insanlar gibi canli varliklardir, onlarin da amaci her yeni doganla sonsuza ve evrim gecirerek daha iyiye ulasmaya calismaktir.
    simdi senin tahayyul etmeye calistigin topluluk icinde kurtlerin "topluluk" olarak yeri yoktur! tum bu "yerlesim isimlerinin Turkce`lestirilmesi" ya da "Kurtce`nin yasaklanmasi" vb. seylerlede bunun sonucudur. Kurt`lerden, Kurt kulturunden acikca istenen "intihar" ederek Turk toplumuna, kulturune karismalaridir.
    iste asil catisma, anlasmazlik burada!!! sen tum iyi niyetinle soylemeye calistigin seyin "biz"deki yansimasi "ölün ve bize katilindir"! nasilki bir insanin karsisina gecip "öl" dersen o insan karsilik verecek, olmemeye calisacaksa bir toplulukta ayni sekilde reaksiyon verecek, olmemeye calisacaktir! bizim derdimiz toplum olarak, millet olarak "ölmemeye" calismaktir... yoksa tek bir birey olarak her yerde yasayabiliyoruz, dunyanin tum ulkelerinde... sadece Turkiye de degil!
    Kurdistan adi yaklasik bin-binucyuz sene once Pers`ler tarafindan verilmistir! Turkce`si; Kurt`lerin ulkesidir. Kurt`lerin yasadigi bolgeye senin zannettiginin aksine coook uzun zamanlardir "Kurdistan" denmektedir. bu kelimenin yasaklanmasi TC nin kurulmasindan sonra ve bir tek Turkiye de yasaktir! Iran da "Kurdistan Eyaleti" vardir, Irak ta hep Kurdistan bolgesi di zaten... ayrica Osmanli arsivlerini azcik incelersen senin dogu guneydogu dedigin yerden hep "Kurdistan" olarak soz ettiklerini de rahatlikla goreceksin...
    saglicakla kalin...
    • CommentAuthorcnm
    • CommentTime8 04 2007

öncelikle çok özür dilerim, ortamı germek istemedim kesinlikle.fazla olmayan tarih ve siyaset bilgimle burda ahkam kesmek de değil amacım. sadece Türkiye'nin bölünmesinden duyacağım acıyı dile getirdim ve sanırım milliyetçilik duygusuyla tepkim biraz sert oldu.

bana kalsa bu ülkede değişmesi gereken bir sürü şey var. bunların başında da azınlık hakları geliyor.
    İspanya'da Katalonya diye özerk bir bölge vardır, ispanyanın 17 özerk bölgesinden biridir burası; 3 ayrı dil konuşulur, kendi okulları-üniversiteleri, bir çok hakları vardır, ekonomik olarak devlet tarafından desteklenir falan falan..ama ispanyadan ayrılmayı istemez bu bölge(en azından şimdilik), çünkü hem Katalonya'nın hem de İspanya'nın çıkarlarına uygun değildir bölünmek.

keşke KEŞKE Türkiye'de de böyle bir sistem olabilse ! Ama yok ve daha uzuuunn bir zaman da olmaz gibi görünüyor. Bunların hepsi devletlerin kendi politikaları. Türkiye daha "azınlık olmayan" halkına kendi haklarını adam gibi yaşatamıyor ki "azınlık halkı"na haklarını verebilsin. (Bu devlet politikasına olan tepkimdir !)

Ama bu söylediklerimden kendi kendimi çürüttüğüm de düşünülmesin. bunlar benim bireysel düşüncelerim. kaldı ki doğu ve güneydoğu bölgelerine gelmiş bile değilim, orada yaşayan insanları görmedim, nasıl yaşadıklarını bilmiyorum. bulunduğum yerden herşey tozpembe de görünüyor olabilir bana. elbette sizleri tanımayan, asimile olmanızı isteyenler olabilir. Ben sadece yaşadığım ülkenin bölünmesini istemiyoum o kadar.

daha fazla uzatmıcam..bir gün bir orta yol bulunabilir ve hepimiz bi bütün olarak, haklarımızca bu ülkede yaşayabiliriz umarım :)

mutlu kalın..
    • CommentAuthordiar
    • CommentTime22 05 2007

Seyran Mangî (KOMA AMED)

Seyran Mangî Nîsan e qurban
    Çimkî (cünkü) vade Gulan e
    Were biçin bo (icin) seyran qurban
    Bo ew bax û gulzar e

Nesrîn ewro Newroz ê qurban
    Lê dibe cejna pîroz e
    Malber ew ber ew ber e qurban
    Xumnî kuşt ew dîlber e
    Sew peî geî nehatî qurban
    Kelîm û zer dibî were
    Nexweş kewtim nehatî qurban
    Wade can keşan were

kürtceyi sadece sarkilardan degil kitaplardan da ögrenmeye calisiyorum, fakat sarkilari anliyacak kapasitede degilim henüz ve insan severek dinledigi bir sarkinin sözlerini de anlamak istiyor yani, hele bu sarkiyi yillarca aglama yar aglama diye dinlediysem, ve birden orijinalini duyma sansim olduysa ve üstüne üstelik sözlerinin aglamayla da pek bi olakasi olmadigini gördügümden beri:) (sözleri sözlükten arayip kendimce tercüme etmeye calistim, fakat cogu kelime bulunamiyor, mesela qurban gibi...)

bana bunu türkceye cevirebilirseniz, cok mutlu olacagim
    • CommentAuthorbefrin
    • CommentTime28 08 2007

sevgili cnm sana kızmıyorum çünkü ankarada yasyorum bende ve etrafımdaki tüm türk arkadaşlarımda senin gibi ama sadece kendini komik duruma düşürüyorsun seninki vatanseverlik değil cahilliktir türkler kürtler hep önyargıyla yaklasır PEKİ SANA BİŞEY SORUCAM CNM CIM SENCE TÜRKLER ORTA ASYADAN GÖÇ ETTİKLERİNDE ANADOLUDA KİMLER YAŞIYORDU SEN KÜRTLERİN ALLAHIN NURUYLA Bİ GECEDE OLUŞTUKLARINI FALANMI SANIYOSUN YADA ŞUNU SORİYİM KURTULUŞ SAVAŞINDA DOĞU CEPHESİNİ KİMLER KORUDU TABİKİ KÜRTLER VE BU FEDAKARLIKLARINA RAGMEN BUGÜN KÜRTLER KÜRTÇE MÜZİK YAPMAK İSTEDİKLERİNDE VATAN HAİNİ İLAN EDİLİYOLAR YAZIK LÜTFEN ÖNYARGILI OLMA VE KULAKTAN DOLMA BİLGİLERİNLE İNSANLARIN ÖNÜNDE KENDİNİ GÜLÜNÇ DURUMA DÜŞÜRME
    • CommentAuthorbefrin
    • CommentTime28 08 2007

AYRICA KÜRTLERE AZINLIK DİYEMEZSİN TÜRKİYEDE AZINLIK OLAN TÜRKLERDİR
    • CommentAuthorsuleyman
    • CommentTime29 08 2007

ARKADAŞLAR AZINLIK DEMEK NUFUSUN AZINLIĞI DEMEK DEĞİLDİR .AZINLIK DEMEK NÜFUZUN AZINLIĞI DEMEKTIR.KAVRAM KARGAŞASI OLMASIN
    DİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİKKKKKKKKKKKKKKKKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAATTTTTTTTTTTTTTT
    suleymaan_09@hotmail.com
    • CommentAuthorsuleyman
    • CommentTime29 08 2007

tanışalım kaynaşalım.silahlar değil fikirler savaşsın
    cahilin fahri cem-imal iledir
    arifin fahri kemal iledir
  1.  
    ya ben anlamıyorum bu türkleri neden heryerde bizlerle ugraşıyorlar görğldüğü gibi biz memnunuz halimizden bunlar yerlerinde durmuyolar türkiyede kürtler degil kürtler azınlıkk yarısını kürtler diger kalnları laz cerkezi azerisi daglısı olustıruyo her biji kürdistan
  2.  
    slm kürt kardeşlerim bizim hakkızda eleştiride bulunanlar girmesin bu siteye...ez keçım keçe kurdanım...kürdistan bizim...
  3.  
    biz kürdüz ve kendi davamızın peşindeyiz.kürdistan bizim siz kendinizi yırtın parcalayın bizm ....ben bi kürt olarak ayrım yapmak istemem ama şerefsizler kendileri zorla ayrım yapıyorlar...kıskananlar catlasın.sen hiç üzülme apo kürdistan bizim olacak 49...keçe muşe
    • CommentAuthorxewn
    • CommentTime1 11 2007

Kupa_Kızı çeviri sormuşsun arada kaynamış, bahsettiğin sanırım Metin-Kemal in bir ezgisi "xece yenâ sonâ mîra dûr vîndenâ" "Xece" Hatice'nin kısaltmasıdır, diyor ki: xece gelip gidiyor benden uzak duruyor ve devamında da diyor ki "Je kîle kuta zeremî,deznenâ" ateş gibi düşmüş yüreğime, yüreğimi acıtıyor
  4.  
    slm arkadaşlar ben türküm ama ayrımı sevmiyorum bende sizden kürtçe ögrenmek istiyorum türkler yani bizler sizin gibi birbirimize baglı olsaydık şuan daha farklı durumda olurduk umarım çabuk ögrenirim sagolun şimdiden arkadaşlar
    • CommentAuthormerih
    • CommentTime5 11 2007

slm herkese ben bir türküm ama canımdan çok sevdiğim bir kürt kızı var.bazı tartışmaları okuyunca üzülüyorum bizim bunları aşmamamız lazım.kim nerden gelirse gelsin,kim hangi kökenden olursa olsun sevgi var ve olmayada devam edecek.kimse milliyetçilik akımına kapılmasın.şu haklı yada şu haksız demiyorum herkes kendi dilini dinini örf adetlerini yaşasın istiyorum.biz sevgimizle aştık bazı zorlukları sevdiğim zaten kürtçe biliyor bende ondan öğreniyorum.zor ama seversen katlanırsın zorluğa.ilerde çocuklarımız olursa iki dili iki kültürüde yaşasınlar istiyoruz.dostça ve sevgiyle kalın.
  5.  
    slm arkadaslar bende bir kürt kızı olarak birleşmemizi öneriyorum.msn adresim nrdn_yns@hotmail.com........
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime15 11 2007 hatiye sererastkirin

geli hevalan ev çen roje min va sîtê serî lê nedaye...ez dibînim gele hevalê delal armanca va sitê guhartine...ji we kimasî tikim...lêbelê va sîta,sîta hevaltîyê cihê tire...hevalê berpirsîyar u agahdar ji bo armanca va sîtê gotî gelekî dêhndarbin..

arkadaşlar bu arada MEHMED UZUN'un ''KÜRT EDEBİYATI ANTOLOJİSİ''kitabını size tavsiye edrim..gercekten güzel bi çalışma...gelek silav u rêz !!!!!!!
    • CommentAuthorti gule
    • CommentTime20 11 2007

s.a
    Malesef eklenen son msjlar biraz huzuru kacirmis. Sadece demek istedigim ltf kurt arkadaslarimiz turkler hakkinda elestiri yapmasinlar. turklerde kurtler hakkinda yapmasinlar. Sonucta bir bayrak altinda yasiyoruz. merih arkadasimiza tamamen katiliyorum.Ben kendimde turkum. Kendimi sizin yerinize koyabiliyorum sarki cevirmiycez derken ama bende az kafanizi agritcam. kurtceyi turkceye cevirmek sozlukle falan yapabiliyozda ben bir turkce sarkiyi kurtcede rica edecektim. simdi sozlukle yapsam cumleler dogru olmiycak. Ferhat gocerin cennet adli parcasini cevirebilirmisiniz? Yapmasanizda caniniz sagolsun.

Banane gelecekse dünyanýn sonu
    Bitecekse bitsin artýk hayat yolu
    Korkum yok içim rahat huzurla dolu
    Aþký yaþadým senle bir ömür boyu

Yüzümdeki çizgilerin bile adý sen
    Aldýðým her nefesin sebebi sen..

Dünyaya birdaha gelsem sevgilim,
    arar bulurum yine seni severim..
    Cenneti deðiþmem saçýnýn teline,
    ömrümün yettiði kadar seni severim
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime21 11 2007 hatiye sererastkirin

ji min re çi hatibe davîya gerdûn nê
    êdî bira kuta bun be rê ye jîn nê
    tirsa min tine rehete gima min,haf tijî ye
    min ji te jîyane evînê kir yek eşîne temenê

navê xizê ruyê min jî tû
    sedeme wê tûyî standina bêhne min..

hege carekî warime gerdûn nê evîna min
    ezê bigerim te bivînim dîsa hez te kim
    ne guherînim firdewsê ji têle porê te
    heta têrê kirina temena min ezê hez te kim..

arkadaş eleştiri gereklidir ki yanlışlar ortaya çıksın...bizim herseyimiz ortada..
    • CommentAuthormeran
    • CommentTime24 11 2007

lütfen koma mazlumanın gula sere çiya sarkısının sözlerını bılen varsa paylassın :(
    • CommentAuthorti gule
    • CommentTime27 11 2007

azad allah razi olsun. spas dikim. Valla cok sevindrdin Allahta seni sevindrisin.
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime28 11 2007

va vatinîye hemu civanê kurde...slav tikim...ji te heval!!!!!
    • CommentAuthorti gule
    • CommentTime28 11 2007

yazdiginin bide turkcesini yaz be azad :) valla qusir nenerin cok soruyom ama anlamadim.
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime28 11 2007

dedim ki : bu her kürt gencin görevidir..sana selam ediyorum arkadaşım..ha bu arada bunun kusuru yok...bu gün 40 milyon insanın kullandığı bir dili --hangi ahlaki ve bilimsel kanunlara dayanarak yapıyorlarsa bilmiyorum ama--çüğrütmeye ve bu dili ölü diller grubuna sokmaya çalısıyor-lar..ama sunu unutuyorlar BUNU BAŞARAMAYACAKLAR!!!!!...yılların ve medeniyetlerin dilidir bu...slav
    • CommentAuthorti gule
    • CommentTime1 12 2007

cok tsk ederim. bencede kurtceyi yasatin.daha dogrusu yasatalim.haklisin sizin gibi diline kulturune sahip cikan gencler olduktan sonra bunu basaramazlar. Allah yardimciniz olsun ve kurtceyi bi yere kadar getirin ama getirirken kinden nefretten uzak duralim.
    • CommentAuthormerih
    • CommentTime1 12 2007

tüm hevallere selam olsun.geçen hafta ameddeydim sevdiğimin diyarıdır diye gittim .tarih kokuyor herbir yanı;anıt parkı var oraya gittik kurtulış şavaşında şehit olanlar yatıyor.onlar neden şehit düştüler bu vatanı kafire teslim etmeyelim diye bazıları yunanı bazıları fransızları attı bu vatandan.kimse kendini diğerinden vatansever ilan etmesin sakın. bu vatan hepimizin kürdü türkü lazı çarkezi daha hangi etnik köken varsa türkiyede.burası türk ülkesi değil sadece türkiye cumhuriyetidir içinde kimler varsa onların memleketi.ne olur içimize kin ve nefreti sokmayalım onun yerini sevgi alsın,dostluk alsın.dostça ve sevgiyle kalın.
    • CommentAuthorZInaRR
    • CommentTime3 12 2007

öncelikle hepinize selamlarımı synmak istiyorum burda emeği geçen herkesede emeklerine sağlık demek istiyorum
    bir arkadaş bana DİNO nun OY YARE parçasının türkçe tercümesini rica etti ama ben beceremedim
    rica etsem acaba bana onu çevirebilirmisiniz
    • CommentAuthorZInaRR
    • CommentTime4 12 2007

maçawabu lawww hahoo me stranek jıwe xwest kesi nıkaribu zimaneve bıkelbanda türki
  6.  
    sevdamız çiya yüreğimiz apo gönlümüz doğu umudumuz gerilla aşkımız aşiti sevgimiz birati rojame azadi rojbaş heval dil birindare ji bona KÜRDİSTAN...... KESK U SOR U ZER
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime11 12 2007

heval keça delal..bi qinya min va sîta zimanê kûrdîye..ne sîte peşarîye...erê welat armanca me ye lêbelê va sîte ne cîhê rêzanîye...ji te re gelek silav tikim...kêmasîye min nenhêre..
  7.  
    işgencede günlerce özgürlük mahkumları sayısı onbinlerce özgürlük mahkumları....kelepçeli elleri kollarında zincir var haykırıyor dilleri zincirleri şakırdar......herşey bizim davamız için....heta mırine
  8.  
    ya neden kimse düşüncelerini açıkça söylemiyo burası özgür platform lütfen kendi düşüncelerinizi yansıtın ama ...kürtçe bilmiyosan kürt degilsen kürtçe sarkıları napcan anlamadım ben bu insanları ya...
  9.  
    gulamın gula sor gula zer gula kesk...tu gula nisana kurd u kurdistan i....ez ne te ne ji kurd u kurdistan..
    • CommentAuthormerih
    • CommentTime24 12 2007

keçe delal e cevaben sevmiş olsaydın yada yüreğinde sevgi olsaydı o zaman anlardın.ben kürtçe bilmiyorum kürt te değilim ama dinlediğim müziğin yarısı kürtçe müzik evrenseldir sözlerini anlamasanda.ingilizce şarkı dinleyenlerin hepsi ingilizmi yada ingilizce biliyormu.şunuda söyleyim aynı şarkının sözlerini türkçeye çeviriyor hevaller ama kürtçe dinlediğim o duyguyu bulamıyorum.bana kalırsa kalbini bi yokla sen belkide bana kızacaksın okuduğun zaman ama dediğin gibi burası özgür bir platform benim düşüncelerimde bunlar.dostça ve sevgiyle kalın.
  10.  
    slm merih ya ben sana demek istemedim senin msjlarını da okudum sen degil bi kaç kişi gerek yok yani sormalarına.ayrıca bende seviyorum yüregimde sevda var...sana kızmıyorum ayrıca özgürsün yani hersey diyebilirsin..sen yüregine bak zaten..ben burda kürtleri kötülüyenlere dedim .. umrım anladın heval
    • CommentAuthorpiskotek
    • CommentTime26 12 2007 hatiye sererastkirin

"ez tore hezke" ne demek lütfen bana yardımcı olur musunuz
    • CommentAuthorduygu
    • CommentTime3 01 2008

slm arkadaşlar ben bu foruma diyarbakırdan katılıyorum.çoğunuzun yazılarını okudum.anladığım kadarıyla buraya katılma amacınız bişiler sorup cevapbını almaktır.anladığım kadarıyla.belki hepinizden çok ben bazı şeylerin canlı tanıdığı oldum.ama hiç bir zaman miliyetçi duygularım insani duygularımın karşısına geçmedi.ben bir kürt kızıyım.binlerce yıldan buyana kürtler arasında ulusal bir bayram olarak kutlanan newroz kaynagı nerden gelmedir acaba.iki seçenek biliyom.acaba sizde benim gibi düşünüyormusunuz.
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime7 01 2008 hatiye sererastkirin

silav ji te re heval..min jêderka newroz a me ev qas peyda kir..ez bawer tikim va nivisa rast e..xandina wê ji tû bike..gelek slav..

Kürt mitolojisindeki Kawa efsanesine göre, günümüzden 2500-2600 yıl öncesinde Zuhak (Bazı kaynaklara göre Dehak)adında Asurlu çok ama çok zalim bir kralın altında yaşayan Kawa adında bir demirci vardı. Bu kral tam bir canavardı ve efsaneye göre her iki omuzunda da birer yılan bulunuyordu. Her gün bu iki yılanı beslemek için Kürtlerden iki genci sarayına kurban olarak getirtip aşçılarına bu iki çocuğu öldürtüp beyinlerini yılanlarına yemek olarak verdiriyordu. Aynı zamanda bu canavar kral ilkbaharın gelmesini de engelliyordu. En sonunda bu zulümden bıkan ve bir şeyler yapmak isteyen Armayel ve Garmayel adlı iki kişi kralın sarayına mutfağa aşçı olarak girmeyi başarırlar ve Kralın yılanlarını beslemek için beyinleri alınarak öldürülen çocuklardan sadece birini öldürüp diğerinin gizlice saraydan kaçmasına yardımcı olurlar. Böylece ellerindeki bir insan beyni ile kestikleri bir koyunun beynini karıştırarak yılanlara vererek her gün bir çocuğun kurtulmasını sağlamış olurlar. İşte bu kaçan kişilerin Kürtlerin ataları olduğuna inanılır ve bu kaçan çocuklar Kawa adlı demirci tarafından gizlice eğitilerek bir ordu haline getirilirler. Böylece Kawa'nın liderliğindeki bu ordu bir 20 Mart günü zalim kralın sarayına yürüyüşe geçer ve Kawa kralı çekiç darbeleri ile öldürmeyi başarır. Kawa etraftaki tüm tepelerde ateşler yakar ve yanındakilerle birlikte bu zaferi kutlarlar. Böylece Kürt halkı zalim kraldan kurtulmuş olur ve ertesi gün ilkbahar gelmiş olur.
    • CommentAuthorti gule
    • CommentTime7 01 2008

kusura bakmayin gene bisi sorcam. dogum gunun kutlu olsun kurtcede ne oluyor ?
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime7 01 2008

heval doğum günün kutlu olsun::

roj hilatina te ye dinyayê pîroz be..yanılmıyorsan böyle...
    • CommentAuthorbefrin
    • CommentTime7 01 2008 hatiye sererastkirin

..
    • CommentAuthorgulé
    • CommentTime9 01 2008

rojbuna te piroz be
    • CommentAuthorti gule
    • CommentTime13 01 2008

roj hilatina te ye dinayaye piroz be ve
    rojbuna te piroz be

yanilmiyosam ikiside oluyo degil mi?

Gellek spas hevalno :)
  11.  
    rawestan ne kare me ye peşveçun armanca me ye kurdistan li heviya me ye çaven wi li reça me ye serhildan berxwedan serhildan jiyane hey hey berxwedan jiyane..
    • CommentAuthorti gule
    • CommentTime16 01 2008

kece delal valla bisiler yazmissin da anlamadim turkcesinide yazsan...
    ha bide
    roj hilatina te ye dinayaye piroz be ve
    rojbuna te piroz be

yanilmiyosam ikiside oluyo degil mi?
    ne olur cvplarmisiniz?
    Karizmayi cizdirmiyim sonra :D
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime17 01 2008

her du rast e heval..(ikisi de doğrudur )
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime17 01 2008

kürtçe cümlenin açılımı şöyle:

durmak işimiz değil,ilerlemek amacımız,kürdistan umudumuz gözü işaretimizde..başkaldırmak.direnmek yaşamaktır,hayattır..az buçuk böyle anlama geliyor...
  12.  
    azad04 sen nerelisin senin için bi sorun yoksa tabi?ya merak ettim
    • CommentAuthorti gule
    • CommentTime18 01 2008

sagol azad :) senin sayende kurtce bi yere gelcek :)
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime19 01 2008

heval kürtçe benim sayemde deil tüm kürtlerin sayesinde bir yere gelecek...tabi bunun bilincinde olan kardeşlerim sayesinde olacak...nereli olduğuma gelince anadoluluyum..li bajarê agiriyê me...gelek xweşik bibine...
    • CommentAuthorti gule
    • CommentTime20 01 2008

azad haklisinda bir cok kurt kardesimizde kurtce bilmiyor malesef. neyse hayirlisi olsun. Ben sana cok cok tsk ediyorum soru sordugumda hep cvpladin Allah razi olsun heval.