Not signed in (Sign In)

Vanilla 1.0 is a product of Lussumo. More Information: Documentation, Community Support.

• CommentAuthordara2
    • CommentTimeSep 3rd 2008

Merhaba Arkadaslar,
    Benim kafama takilan diger bir konuda,turkcedeki -meli, -mali gereklilik kipini kurtcedeki karsiligi.Okudugum kurtce metinlerden anladigim kadariyla kurtcedeki
    PEWiST ve DIVE kelimeleri kullaniliyor.Ama ben aradaki farki,hangisinin daha sIk kullanildigini anlayamadim.Konuya biraz aydinlik getirmesi acisindan birkac ornek verirsek yararli olur sanirim.Asagidaki ornekler nasil kurtce karsilik bulur?
    1-Okula gitmeliyiz. 2-Birisine sormalisin. 3-Erken yatip erken kalkmali. 3- Bu durumda ne yapmali? 4-Burdan gitmelimi, kalmalimi acaba.

Yardimci olacak arkadaslara cok tesekkur ediyorum
    DARA
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTimeSep 5th 2008

silavb heval!!!!
    birisinde bana göre bir mecburiyet,zorunluluk vardır bir diğerinde ise isteğe bağlı yani yapabilirim de yapmnayabilirim de....mînak : pêwîst e ji me re ciwanên aştiyê...(bize barış gençliği lazımdır)....divê tû biçî/herî wê baş be(gitsen iyi olur) birincisinde zorunluluk var,lazımiyet anlamı veriyor ama ikincisindse gitmeyebilirim de yani gitmemi işsteyen bir nevi gizli bir istekte bulunuyor...ne hewce ye tu werî(gelmen gerekli değildir.)..anladığım kadarıyla budur ama arkadaşlar da bakabilirler....silav
    • CommentAuthormakinvan
    • CommentTimeMar 2nd 2009

azad04 çok güzel açıklamış
    daha ne yazılabilir ki, ingilizcedeki "must" ve "have to" gibi...
    • CommentAuthorqewax
    • CommentTimeApr 1st 2009

Evet arkadaslar güzel açiklamis.
    Ben de ekleyeyim, divê Türkçedki '-meli' -mali ekinin karsiligidir. Ama pêwist gerekmek fiilinin karsiligidir. gererkir, lazimdir anlaminda. Ayrica "gerek" kelimesi de kullanilir. Ayni zamanda pêwîst kelimesi gerek, lazim gibi bir ihtiyaç bildirir, digeri zorunluluk.
    Aradaki farki en iyi söyle görebiliriz, aslinda "divê" fiildir ve tüm sahislarda çekimi yapilabilir (bildigim kadariyla), bu da türkçedeki -meli -mali ya denk geliyor.
    Eve gitmeliyim = Ez divêm herrim malê (= I have to go home)
    öte yandan: Eve gitmem gerekir, lazim = Pêwîst e (lazime, divê) ez herrim mali
    ama hiç bir zaman "ben gitmek gerekiyorum demezsin" mesela yani "ez pêwîstim herrim" diyemezsin.
    • CommentAuthorkathiya
    • CommentTimeApr 4th 2018

It is very good, but look at the information at this address. Lavender Tea
    • CommentAuthorkathiya
    • CommentTimeApr 4th 2018

I came onto your blog while focusing just slightly submits. Nice strategy for next, I will be bookmarking at once seize your complete rises... Obsession Phrases
    • CommentAuthorkathiya
    • CommentTimeApr 5th 2018

At this point you'll find out what is important, it all gives a url to the appealing page: Language of Desire
    • CommentAuthorkathiya
    • CommentTimeApr 9th 2018

You ought to basically fantastic not to mention solid advice, which means notice: Revive Her Drive
    • CommentAuthorkathiya
    • CommentTimeMay 10th 2018

On this page you can read my interests, write something special. website
    • CommentAuthorAFIYAALI
    • CommentTimeMay 29th 2018

vintage clothing websites uk
    This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information
    • CommentAuthorkathiya
    • CommentTimeMay 31st 2018

I am impressed by the information that you have on this blog. It shows how well you understand this subject. Learn more
    • CommentAuthorkathiya
    • CommentTimeJun 6th 2018

I don t have the time at the moment to fully read your site but I have bookmarked it and also add your RSS feeds. I will be back in a day or two. thanks for a great site. Nintendo controller
    • CommentAuthorAFIYAALI
    • CommentTimeJul 26th 2018

I found your this post while searching for some related information on blog search...Its a good post..keep posting and update the information.
    internet marketing company
    • CommentAuthorAFIYAALI
    • CommentTimeJul 28th 2018

very interesting post.this is my first time visit here.i found so mmany interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post!
    calling me
    • CommentAuthorAFIYAALI
    • CommentTimeAug 9th 2018

Softwareentwicklung Passau
    Thanks for the blog loaded with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for.
    • CommentAuthorAFIYAALI
    • CommentTime5 days ago

CBD ISOLATE
    very interesting post.this is my first time visit here.i found so mmany interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post!
    • CommentAuthorAFIYAALI
    • CommentTime3 days ago

CBD PILLS
    Thank you very much for writing such an interesting article on this topic. This has really made me think and I hope to read more.
Add your comments
    Username Password
  • Format comments as