Ne teketî (Têkeve)

Vanilla 1.0 is a product of Lussumo. More Information: Documentation, Community Support.

Wergera kurdî : Koma PCKurd

• CommentAuthordara2
    • CommentTime3 09 2008

Merhaba Arkadaslar,
    Benim kafama takilan diger bir konuda,turkcedeki -meli, -mali gereklilik kipini kurtcedeki karsiligi.Okudugum kurtce metinlerden anladigim kadariyla kurtcedeki
    PEWiST ve DIVE kelimeleri kullaniliyor.Ama ben aradaki farki,hangisinin daha sIk kullanildigini anlayamadim.Konuya biraz aydinlik getirmesi acisindan birkac ornek verirsek yararli olur sanirim.Asagidaki ornekler nasil kurtce karsilik bulur?
    1-Okula gitmeliyiz. 2-Birisine sormalisin. 3-Erken yatip erken kalkmali. 3- Bu durumda ne yapmali? 4-Burdan gitmelimi, kalmalimi acaba.

Yardimci olacak arkadaslara cok tesekkur ediyorum
    DARA
    • CommentAuthorazad04
    • CommentTime5 09 2008

silavb heval!!!!
    birisinde bana göre bir mecburiyet,zorunluluk vardır bir diğerinde ise isteğe bağlı yani yapabilirim de yapmnayabilirim de....mînak : pêwîst e ji me re ciwanên aştiyê...(bize barış gençliği lazımdır)....divê tû biçî/herî wê baş be(gitsen iyi olur) birincisinde zorunluluk var,lazımiyet anlamı veriyor ama ikincisindse gitmeyebilirim de yani gitmemi işsteyen bir nevi gizli bir istekte bulunuyor...ne hewce ye tu werî(gelmen gerekli değildir.)..anladığım kadarıyla budur ama arkadaşlar da bakabilirler....silav
    • CommentAuthormakinvan
    • CommentTime2 03 2009

azad04 çok güzel açıklamış
    daha ne yazılabilir ki, ingilizcedeki "must" ve "have to" gibi...
    • CommentAuthorqewax
    • CommentTime1 04 2009

Evet arkadaslar güzel açiklamis.
    Ben de ekleyeyim, divê Türkçedki '-meli' -mali ekinin karsiligidir. Ama pêwist gerekmek fiilinin karsiligidir. gererkir, lazimdir anlaminda. Ayrica "gerek" kelimesi de kullanilir. Ayni zamanda pêwîst kelimesi gerek, lazim gibi bir ihtiyaç bildirir, digeri zorunluluk.
    Aradaki farki en iyi söyle görebiliriz, aslinda "divê" fiildir ve tüm sahislarda çekimi yapilabilir (bildigim kadariyla), bu da türkçedeki -meli -mali ya denk geliyor.
    Eve gitmeliyim = Ez divêm herrim malê (= I have to go home)
    öte yandan: Eve gitmem gerekir, lazim = Pêwîst e (lazime, divê) ez herrim mali
    ama hiç bir zaman "ben gitmek gerekiyorum demezsin" mesela yani "ez pêwîstim herrim" diyemezsin.
Şîroveya xwe bişîne
    Navê Bikarhêner Şîfre
  • Formata şîroveyê