Not signed in (Sign In)

Vanilla 1.0 is a product of Lussumo. More Information: Documentation, Community Support.

  • CommentAuthordiar
  • CommentTimeMar 17th 2007
   
  selam
  bir forumda güzel bir yazi gördüm
  "VE SEN HIÇ SEVDIĞİNE KÜRTÇE
  ..::::MIN BERİYATE KIRIYE::::..
  DEDİNMİ?"
  ve merak ettim "min beriyate kiriye" ne demek diye, kürtce bilen birine sordum, beriyate'nin özlemek falan oldugunu söyledi, fakat kiriye'yi sorunca kötü kizardi ve cok ayip bi sey dedi ve söyliyemedi, simdi daha cok merak ettim, bana bunun anlamini söyliyebilirseniz cok mutlu olacagim
 1.  
  Selam dostalar.
  Kürtlerde herşyin yasak oldugundan hepepimiz biliyoruz, ama böyle şeylerin yasak veya ayip diye hehangi bir şeyisi yoktur bence. Bazi Kürkter böyler şeyleri söylemekten çekiniyorlar.

  Min bêrîya te kirîye = Senî özledim, demektir.

  Böyle bir cümlenin ayipi olur mu? Bence normal bir ve çok önemli bir şey...

  Selamlar
  • CommentAuthorsuleyman
  • CommentTimeAug 29th 2007
   
  yok hewal neden ayıp olsun ana medeniyat derler .mın biriyate kır tu keti dılamın
  • CommentAuthorwXv
  • CommentTimeSep 8th 2007
   
  Wayyy suleyman devamı cok hos oldu tu keti dilamın (:
  • CommentAuthorgelawej
  • CommentTimeSep 22nd 2007
   
  Min bêrîya te kirîye seni ozledim demek.kiriye ' yapmak' fiilinde geliyor.Şimdi bunu turkce olarak dusunemzsin.her dilin bir mantigi var.Kurtce ile turkce farkli bir dildir.Bu yuzden kelimelerin kullanis bicimleride farklidir.Ayrica bir cumleyi kelime kelime tercume edemezsin.Ornegin:'gef lê xwerin' tehdit etmek anlamina gelir.Eger bunu kelime olarak çevirirsek soyle olur:tehdit yedi.Bu da elbette yanlis.
  Başka bir ornek daha vereyim.Mesela farscada 'mikonem' demek yapayim, edeyim demek.Bagimsiz kullanilica argo bir anlam tasir.Ama ornegin bir cumle de kullanalim:'Men xeber durust mikonem'.Yani ben haber yaziyorum denildiginde ise anlamini bu bicimde veriyor.
  • CommentAuthorazad04
  • CommentTimeSep 23rd 2007
   
  hewali delal..o bizim insanımızın kızarması insana ve insanlığa olan saygı we muhabbetinden ileri geliyor...hewal gelawej in yazdığı gibi kiriye yapmak fiilinden geliyor....

  ji wera pir rêzdari tikîm...
  • CommentAuthormerivan
  • CommentTimeApr 2nd 2008
   
  Min Bêrîya Te Kirîye.

  arakdaslar eger yanılıyorsam benı duzeltin ama bu sozun direkt tercumesi 'seni ozlemisim' olması gerekmez mi? 'seni ozledim = Min Bêrîya Te Kir.' olması lazım degil mi? fiilin sonunda ki 'e' ya da 'îye' Turkce'de duyulan gecmis zaman (mis'li gecmis zaman) karsılık gelen zamanı turetir.
  'Min Bêrîya Te Kirîye' Sivan Perwerin bir parcasında gecer. insanlar direkt bu Parcadan esinlenmisler sanırım. bence Sivan kafiyeye uysun diye bu haliyle kullandı.
  • CommentAuthormerivan
  • CommentTimeApr 2nd 2008
   
  Cevirenin Yuzu niye kızarmıs?

  ceviren arkadas yanlıs bir mantıkla cevrimis. 'berîya te' ozlemek diye cevirilmez. bu tumce bir fiil degildir. cumlenin fiili 'kirin' dir. eger 'berîya te' yi fiil diye ceviriseniz sondaki esas fille de bir anlam bulmaya calısırsınız. arkadasın yuzu kızarmıssa ya toylugundan ya da cahilligindendir.

  Kirin fiili'nin birkac anlamı vardır.

  1 yapmak; etmek.
  2 bir şey meydana getirmek; yapmak.
  3 çablamak.
  4 koymak.
  5 sevişmek.

  arkadas anladıgım kadarıyla 5'inci anlamını dusunup utanmıs. besinci anlam fiilin direkt anlamı degildir. dorduncu anlamından esinlenerek kulanılan bir anlamdır. Tukce'de de aynı sekilde 'sokmak', 'yerleştirmek', 'girmek' vs. fiillerin hep cinsellige cekilen tarafları vardır. oysa bunlar son ederec normal fiillerdir.

  Yorum yazan arkadaslar da olayı yanlıs yorumlayıp. Yok Kurtlere hersey yasak mıs, da yok bilmem Kurtlerin saygısından mis. ne alakası var arkadaslar.
  ben bir Kurdum bu cumleyi bir milyon kere sarf ettim ve hic utanmadım. ve hic kimse de bunu bana yasaklamadı. evet belki bir Kurt baskasının yanında sevgilisine bu lafı sarfedemez. bu da bizim Kulturumuzdur. Kulturumuzde efendi olmak, utanmak cok onemlidir. yoksa babnıızn yanında sevgilinize bunu dedginizde adam klakıp sizi dovmez herhalde. ama zaten bu tu cekingenlikler butun Anadoluda varolan birseydir. Bazı iasanlar tanıyorum degil boyle bir lafı sarf etmeyi esının ismini basklarının yanında zikr etmekten cekiniyorlar.
  'Min Bêrîya Te Kirîye' o kadar guzel bir laftır ki, annenize, babanıza, kardeslerinize, sevgilinize kısaca herkese ve herseye kullanabilirsiniz. ancak bu tartısmamızda nedense herkes sadece sevgiliye odaklanmıs.

  Min berîya welêt kiriye
  Ax dilo were meşewite.
  • CommentAuthorhunt
  • CommentTimeFeb 13th 2016
   
  Ben yararlı bilgiler bir sürü bulundu! Teşekkürler! 192.168.1.1
 2.  
  Your web style process starts with our organization needs analysis phasen 192.168.1.1 192.168.1.1 192.168.1.1 192.168.1.1
Add your comments
  Username Password
 • Format comments as