Ne teketî (Têkeve)

Vanilla 1.0 is a product of Lussumo. More Information: Documentation, Community Support.

Wergera kurdî : Koma PCKurd

• CommentAuthorxwende
    • CommentTime4 08 2009

Merhaba arkadaşlar. 'Spas' sözcüğünün kökeni kürtçe midir , yoksa başka bir dil midir? Ayrıca köken ititbariyle, KÜRTÇE de orijinal bir teşekkür sözcüğü var mıdır? Aydınlatırsanız mutlu olurum.
    • CommentAuthordrmelkemot
    • CommentTime6 08 2009 hatiye sererastkirin

spas köken olarak rusçadır kürtçeyle uzaktan yakından alakası yoktur
    teşekürde arapça bir kelimedir nasıl türkçe olmayan bir kelime türkçede kulanılabiliyorsa kürtçe olmayan bir kelimede kürtçede kulanılabilir ama kürtçesi varken bunu doğru bulmuyorum
    zaten kürtçede var olan kelimeler için başka dilerden kelime bulmalarına da karşıyım
    spas dıkım yerine MALA TE AVA BE denilse 100.000 defa daha iyiidir bence
    bi xatirê we
    • CommentAuthorMeyman
    • CommentTime7 08 2009

Sipas kelimesi 100% Kürtcedir, Pehlevicede sipâs olarak gecerdi (Isahdan 200 yil sonra itibaren konusulan irani dili). Kürtce ve Farsca ayni dil grubuna mensup olan dillerdir, bu dil grubu "irani" olarak adlandirilir. Bu "irani" dil grubuna en yakin gruplar ise Slavik (Rusca, Yugoslavca, Polanca ves.), Ermenice ve Hintaryan (Hindi, Urdu ves.) gruplaridir. Onun icin irani dillerin Ruscaya benzemesi cok dogaldir.

Bu kelime Farscada "sepâs" seklinde korunmusdur, yani Ruscadan felan alinti degildir. Türkce ve Mogulcada arasindaki ortak kelimelere bakarsiniz ozaman ayni kökden olan dillerin benzemelerinin dogal oldugunu anlarsiniz:

http://de.wikipedia.org/wiki/Benutzer_Diskussion:Shado/Mongo

Slavik dilleri irani dillere cok yakindir, örnek:

Bulgarca: az, Kürtce: ez (ben)
    Yugoslavca: jena, Kürtce: jin (kadin)
    Yugoslavca: znam, Kürtce: zanim (biliyorum)
    Yugoslavca: nznam, Kürtce: nizanim (bilmiyorum)
    Yugoslavca: zima, Kürtce: zivistan/zimistan (kis)

O kelimeler Ruscada da aynidir. Sayilar bile hepsi ayni kökden. Bakiniz:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hint-Avrupa_dil_ailesi

Evet, "tesekkür" Arapcadir, bakiniz:

http://www.nisanyansozluk.com/search.asp?w=te%FEekk%FCr&x=0&y=0
    • CommentAuthorMeyman
    • CommentTime7 08 2009

"MAL" Arapcadan geliyordur, bilginize! Öz Kürtce "ev" kelimesi "xanî"dir.
    • CommentAuthorfrhtkyn
    • CommentTime7 08 2009

bende 1940 yılından daha önce yazılmış eserlerde spas kelimesine diye birşey duymadım ayrıca halk arasında kulanıldığınıda duymadım(yaşlılardan)
    1940 sonrasında mele mustafa barzanin sovyetlerle ilişkisinden sonra bu kelime kürtçeye geçiyor
    hata mele mustafanın bir hatırasında ruslardan spas kelimesi dışında kürtlere bir faydası dokunmuyor diye bir yazısı vardı kitabı şimdi hatırlamıyorum
    ama bence yinede kulanılabilir bir şey o kadar büyütmenin bir anlamı yok artık
    hiç kürtçe bilmeyenler bile spas hewal ( spas heval) dediklerine göre artık istenilse bile atılamaz siyasal bir sembol olmuş gibi
    neyse thank you
    • CommentAuthorDersimo
    • CommentTime14 08 2009

spas kelimesi asıl olarak farsça kökenldir ve rusça'ya da farsça'dan geçmiştir.
    • CommentAuthorMeyman
    • CommentTime21 08 2009

Dersimo, benim makalimi okusana. Benim makalem inandirici gelmiyorsa, dünyadaki Hintavrupa dilleriyle ugrasan dilbilimcilere sor. Rusca Farscadan almadi! Cünkü Rusca ve Farscanin kökü birdir. Rusca ve Farsca ikisi Satem Grubuna ait olan Hintavrupa dilleridir. Kürtce de Farscadan almadi!! Cünkü yine Kürtcenin ve Farscanin kökü aynidir, buna dogal ayni kelimeler paylasiyorlar.

Hintavrupa Satem grubuna ait diller Eski Hintavrupaca *kmtom "100" kelimesini "s"ye cevirirler, örnek:

Rusca: sto
    Farsca: sed
    Kürtce: sed
    Eski Satemce: *smtom
    Latince: kentum
    Almanca: hundert
    Eski Hintavrupaca: *kmtom
Şîroveya xwe bişîne
    Navê Bikarhêner Şîfre
  • Formata şîroveyê