Ne teketî (Têkeve)

Vanilla 1.0 is a product of Lussumo. More Information: Documentation, Community Support.

Wergera kurdî : Koma PCKurd

1.  
    Merhaba. Bu foruma yeni üye oldum. Türk kökenli bir üyeyim.

Çeviri çalışmalarınızı yürekten destekliyorum. Yazılım herkesin ana dilinde ve anlayacağı şekilde yazılmalı.

Fakat aklıma takılan bir husus var. Acaba kürtçe yerelleştirme takımı neden takım ismi yanına kürdistan yazmış?

http://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=196

Kesinlikle ayrımcılık veya haksızlık yapma gibi bir niyetim ya da önyargım yok. Sadece grubun kendisini ait gördüğü yer olarak neden "kürdistan" yazdığını merak ettim.

Teşekkür ederim.
    • CommentAuthorbefrin
    • CommentTime4 12 2009

sevgili sinanaykut
    kürdistan kelimesi türk siyasetinde o kadar farklı zeminlere çekilerek kullanıldıki senerlerce haliyle kürdistan yazısını gören ortalıktan bi bölücülük kokusu almaya çalıştı ancak biz kürtler için kürdistan hiçbir zaman bir slogan,kışkırtıcı bir kelime olmamıştır bugün türkiyede nasılki 'doğu' ya da 'güneydoğu' deniliyor biz daha kapsamlı olarak kürdistan diyoruz bölge adı zaten t.c. haricinde bu topraklarda hüküm süren bütün ülkelerce kürdistan olarak anılmıştır (osmanlı dahil)
    dolayısıyla biz kürdistan derken faşist kafaların halka ezberlettiği bölücü,vatanhaini sıfatlarını sahiplenmiş olmuyoruz sadece doğduğumuz diyardan ezilen halkımızın yaşamaya çalıştığı yerden bahsediyoruz
    teşekkürler...
  2.  
    Anlıyorum. Kürdistan kelimesinin bir devlet ismini çağrıştırmadığını, sadece Kürtlerin yoğun olarak barındığı yerleri belirttiğini kastediyorsunuz.

Birkaç sorum daha olacak. Yine öncelikle söyleyeyim niyetim kavga çıkarmak veya kimseyi rencide etmek değil.

Acaba çeviri grubunun ve bu sitenin kullandığı logo neden buradaki bayrağı barındırıyor? Bu bayrak neyi ifade ediyor?

http://www.kurdistan-post.org/media/resimler/kurdistan%20bayragi%5B1%5D.jpg

Kürtlerin yaşadığı bölgelerin 'bayrağı' mıdır bu?
    • CommentAuthorargiştî
    • CommentTime6 01 2010

Sinan Kürtlerin ulusal renkleri var bunlarda yeşil sarı kırmızıdır. Kimsenin Türkiye bayrağıyla bir problemi yok. Orda yaşıyorsak hepimizin bayrağıdır. Yalnız her halkın zümrenin kendine ait renkleri olabilir. Bu renkler kürtlerin giyimine kuşamına haytının herine yansımıştır. Dolauısyla bu renkleri bir yerlerde kullanmak bölücülük olmamalı kanımca.
    • CommentAuthoruyrqlsev
    • CommentTime8 11 2012

1
    • CommentAuthoruyrqlsev
    • CommentTime8 11 2012

1
    • CommentAuthoruyrqlsev
    • CommentTime8 11 2012

1
    • CommentAuthoruyrqlsev
    • CommentTime8 11 2012

1