Not signed in (Sign In)

Vanilla 1.0 is a product of Lussumo. More Information: Documentation, Community Support.

  • CommentAuthorazad04
  • CommentTimeSep 10th 2007
   
  merb hewalê AGİTLER sıfırı bileniniz warsa bana bi fısıldasa sewinirim...nahawda ez gelek spas tî kîm...
  • CommentAuthorbawer
  • CommentTimeSep 11th 2007
   
  eğer matematiktekini kastediyorsanız kürtçede sıfır=sifir aynıdır. bunu araplar ve hindliler geliştirmişler.
  • CommentAuthorazad04
  • CommentTimeSep 11th 2007
   
  hewal sifr diye biliyordum ama..bide didomin ne demek ilgilenen warsa bekliyorumm..gelek spas..
  • CommentAuthortemborik
  • CommentTimeSep 15th 2007 edited
   
  Didomin : cümlede cansız çoğul varlıklar için kullanılır.
  devam ediyorlar anlamına gelir. Mînak : zêvî heya ber çem didomin- Tarlalar nehire kadar devam ediyor(uzanıyor)
  dom kirin : devam etmek
  didome : devam ediyor
  bidomîne : devam et,devam ettir.
  mînak : rewş a ku em têdene wê heya kengê bidome.- içinde bulunduğumuz durum ne zamana kadar devam edecek.-
  • CommentAuthortemborik
  • CommentTimeSep 15th 2007 edited
   
  sıfır için "nîn " diyenler var.Çoğunluk olmamakla beraber.
  Ben kendim "Ziro" olmasını tercih ederim. sanırım ziro' yu benden başka kullanan da yok. Hİç karşılaşmadım.Ve bunu da kullanmamın sebebi kürdçe'de halka soluncanlar için yada genel olarak solucanlar için ZîRO denilmesidir.Anlayacağın bendeki bu durumun tek sebebi şekilsel benzerliktir.
  Bütün bunların dışında sıfır ya da zero sözcüklerinin( ingilizcede bazen "O" da kullanılır) etimolojisini inceleyip bir sonuca varmak daha tatminkar olur kanaatindeyim.
  • CommentAuthorazad04
  • CommentTimeSep 16th 2007
   
  hewal temborik acıklaman içi gelek sîpas tikim..sanırım bilimsel olarak araplar (0) sifr(yokluk)olarak bulmuşlar..bixzler de
  sifir,nîn ve tune olarak kullanıyoruz herhalde..
  •  
   CommentAuthorBirîndar
  • CommentTimeSep 28th 2007 edited
   
  Sıfır, matematiksel olarak yokluk, sayısal bir değerin olmamasıni ifade eder ancak bunu bu şekliyle Kürteç'ye çevirirsek hata etmiş oluruz. Çünkü sıfır bu kavramın adıdır ve özel bir addır. Kürtrçe'ye de olduğu gibi geçmiştir.
  • CommentAuthorazad04
  • CommentTimeSep 29th 2007
   
  hewal brindar farkındaysan sıfır ingilizcede farklıdır..bazı dillerde de bu böyle..nine/tune bizim dilimizde sıfır ı karsılıyor..karsılığı olan bir rakamı kullanmak hata deildir...eğer sıfırı karsılayan bir sözcük olmasaydı sıfır ı aynen kullanırdık...o zaman türkçede sııfr olmasın onlar da ziro yu kullansın olur mu sence hewal...??
  • CommentAuthorbefrin
  • CommentTimeSep 29th 2007
   
  ?
  •  
   CommentAuthorBirîndar
  • CommentTimeOct 1st 2007 edited
   
  Ji hewal azad're bi sılav u rêz:

  Elbetteki sıfırın karşılığı Kürtçe "tune" veya "nine" olarak belirlenmiş olabilirdi. Bu durumda bizler de doğal olarak bunu kullanırdık. "Sıfır" kelimesi her dile olduğu gibi geçmemiştir ve Türkçe bir kelime de değildir. Kürt dil kurumu bu konuda bir görüş belirtseydi ve dilimizde sıfırın karşılığı şudur deseydi elbette ki bunu alır kullanırdık. Bununla birlikte nine veya tune "yoktur, bulunmuyor, değildir" gibi anlamlar için kullanılan kelimelerdir ve bana göre sıfırın karşılığı olacak kelimeler değillerdir. Eğer herkes sıfır için uygun olan kelimeyi onun karşılığı olarak kullanmaya kalksaydı bir belirsizlik alır başını giderdi. Mesela ben sıfır için "qet" kelimesini daha uygun görür ve onu kullanırdım. Kaldı ki bir kelimeyi başka bir dilden alıp aynen kullanmak o dil için bir eksiklik değildir.

  Sıfırın Kürtler tarafından bulunmadığını hepimiz biliyoruz. Eğer sıfırı biz bulmuş olsaydık dilimize uygun bir isim koyardık. Hatta Kürt dil yapısına uygun bir isim koymak için sıfırı bizim icat etmiş olmamız da gerekmez. Bu gün için bile uygun bir isim bulunup kullanılabilir ancak bu yetkili bir kurum tarafından alınıp uygulanacak bir karardır. Herkesin kendi semantik anlayış ve tecrübesi doğrulultusunda alacağı bir karar değildir. Bu gün için dilimize "sifir" şeklinde olduğu gibi geçmiş ve bu şekilde kullanılagelmiştir.

  Dilimize başka dillerden olduğu gibi geçen ve her gün defalarca kullandığımız çok sayıda kelime var. Bu her dil için böyledir ve o dilin yetersiziliği şeklinde yorumlanmamalıdır. ( Arslanın vücudu yediği hayvanlardan meydana gelir. Ancak arslan yine arslandır.) Aksine bu durum o dil için bir zenginlik olarak dahi nitelendirilebilir. Kürtçe sözlüklere bakıldığında sıfırın "tune", "nine" gibi karşılıkları verilmiş olabilir, ancak bu anlamlar sıfırdan sonraki ikinci anlamlardır ve sayısal değer bakımından sıfırın karşılığı değillerdir. Sıfır yokluğu ifade ettiği için, yokluk ifade eden kelimeler karşılık olarak seçilmiştir. Kürtçe sözlüklerin karşılık olarak verdiği ortak kelime de yine "sifir"dır ve bu sayısal değer olarak sıfırın Kürtçe adı olmuştur.
  • CommentAuthorazad04
  • CommentTimeOct 1st 2007 edited
   
  ji hewalê brindar re pate u rêz..

  bizim su an bulunduğumuz konum ne yazıkki başka dillerden aldığımız kelimelerin sanki dilimiz başka dillerin kopyasıymış gibi lanse edilmeye çalışılıyor...tabi ki başka dillerden kelime almak ve onu günlük hayatta kullanmak o dilin ne kadar zengin olduğunu gayat acık bi şekilde bize göstermektedir..ama yazıkki bunu anlamayanlar veya anlamak istemeyenler dilimizi kopya dil olarak göstermeye calışıyorlar...ısrarımın nedeni dilimizin kopya bir dil olmadığını ve basit anlamıyla sıfırın bile bi karsılığı olduğunu göstermek içindir..nasıl ki yek..didu..sê..çar ..kullanıyorsak sıfırı da böyle kullanırız..keşke geniş kapsamlı bir dil kurumumuz olsa...ji hewalê kêm zehf rêzdarî tikim..
  • CommentAuthorBilindo
  • CommentTimeOct 2nd 2007
   
  simdi bu baska dillerden kelime alma olayini bu kadar fetişleştiren ben bir tek turk leri ve çek leri biliyorum. çek ce bilen bir arkadasim onlarin 1000-1200 sene onceki kelimeleri ozenle kullanmaya calistiklarini degistirmeye asla cabalamadiklarini vs soylemisti. bir dil ne kadar eski olmasıyla ya da ne kadar çok kelimesi olduguyla övünmesi kadar, gelisime acikligi cagi yakalamasiylada ovunebilmeli. gelisime acik olmayan dil kisir kalir turkce gibi olur. turk ler her ne kadar onlerine gelen her yabanci kelimeye bir karsilik bulmaya calissalarda iç ettikleri onbinlerce kelimeyi goz ardi ederler. tdk sitesinde takribi 15 bin kadar yabanci kelimenin oldugunu yazmislar, toplam kelime sayisi 105 bine yakin! yalniz kelime kelime arama yaptiginizda mesela "her" gibi "hafta" gibi "haftanin gunleri" gibi yada bazi cicek adlarinin hic birinin diger dillerden gectigini not etmemislerdir ilginc! degil mi?! netice itibari ile onlarin turkceyi sadelestiriyoruz dedikleri aslinda yeni bir dil yaratmadir bunda da buyuk oranda basarili olmuslardir. cunku bu dilin govdesi baska, basi baska, kollari baskadir ama bir araya getirilmistir.
  diger dillerden faydalanma; mesela avrupa dilleri icinde fransizcadan ingilizce ye onbinlerce (belki yuzbinler) ingilizceden fransizcaya onbinlerce (belki yuzbinler) kelime gecmistir. mesele bu gecisi kendi diliniz icin avantaja donusturmektir! ruslarin yaptigi gibi! rusca yi ilk ogrenenler eger fransizca ya da ingilizce biliyorlarsa dumura ugrayabilirler! 1.5 milyon kelimesi olan bu dilde yarisi avrupa dillerinden gecmistir (putin e "prezident" diyorlar modern olalaim diye ama "Çar" deselerde o da "Sezar" in rusca soylenisi :)) turk cenin modern bir dil olabilmesini, edebiyatinin olabilmesini rusca ya borcludur! ayni sekilde farsca da modernlesmeyi buyuk oranda rusca dan cevirilerle saglamistir! simdi dusunun bakalim kim burada avantajli? :)
  bizim pek cok avantajimiz var 4 tane modernlesmeye hazir "şive"miz var. bunlarin üçü (digerlerinin durumunu bilemiyorm) baslibasina bir dil olusturabilecek kapasitedeler, birbirlerinden faydalanarak cok daha buyuk bir dil yaratabilirler! milyonlarca kurd yasiyor yeryuzunde! herbirimiz bir ucundan tutarsak, bir seyleri kendi capimizda basarirsak kendi kulturumuzde, dilimizde gelecege bir seyler tasiyabilir, dunyaya birseyler katabiliriz...
  "sifir" arapcadan pek cok dile gecmis, kurtce dede yuzyillardir (ne zaman gectigine dair tarih arastirmasi yapmadim yanlis anlasilmasin:) tahmini sadece) kullanilan bir kelime! Brindarin dedigi gibi kurtce de sadece "matematiksel adi" kullaniliyor! bence de kalmasinda bir sakinca yok...
  dil kurumu bence dil yaratmaya calisanlarin bulusu o yuzden cok ta olsun istemem! ama bu isle ugrasan "bagimsiz" uzmanlarin olmasi, sikistigimizda kendi aramizda debelenmemizden cok bu uzmanlardan yardim alabilmeyi bende inanin cok isterdim...
  saglicakla kalin...
  • CommentAuthorÖzGe
  • CommentTimeOct 14th 2007
   
  ark sifir yada nin!!!
  • CommentAuthorwelato
  • CommentTimeOct 14th 2007
   
  esas li aliyê mêrdînê hinek kal û pîr ji sifirê re yanî di wateya tune, nîn e de "qulpik" bikar tînin...
 1.  
  Fake Yeezy Boost 350 V2 'Beluga' Fake Check http://www.yeezy350find.com
  • CommentAuthorrakesh23
  • CommentTimeDec 11th 2017
   
  Try this words with friends word generator online for better words collection by the given letters.
Add your comments
  Username Password
 • Format comments as